CHMIELEWSKI S.A.

Lift Future!

Bezpieczna winda

Artykuł Bezpieczna Winda WM 4/2014

„Bezpieczna Winda – jak się chronić przed napadami, wandalami i awariami”

Z kwestią wandalizmu spotkał się każdy z nas. Nie da się ukryć iż jest to problem na skalę masową, spotykany na każdym kroku. Rozpatrując problem wandalizmu w odniesieniu do wind zainstalowanych w budynkach mieszkalnych należy go rozpatrzyć w dwóch aspektach. Po pierwsze, jakie są możliwości działań prewencyjnych aby zapobiegać dewastacjom oraz co zrobić aby w przypadku wystąpienia szkody usunięcie jej było jak najszybsze i nie pochłonęło znacznych środków finansowych.

Dynamiczny rozwój elektroniki, większa dostępność oraz niższa cena systemów monitoringu wizyjnego sprawia, iż kamery w kabinie stają się standardowym wyposażeniem  w nowo instalowanych dźwigach. Kamera zamontowana w windzie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Zainstalowanie monitoringu w znacznym stopniu wpływa również na zmniejszenie poczucia bezkarności oraz pozostania anonimowym. W przypadku wystąpienia szkody, nagranie umożliwia dużo szybsze i łatwiejsze wykrycie sprawcy.

Niejednokrotnie, pomimo wielu zabezpieczeń nie da się uniknąć aktów wandalizmu. Na co więc należy zwrócić uwagę aby przywrócenie uszkodzonych elementów do stanu pierwotnego odbyło się jak najszybciej i nie zrujnowało nas finansowo? Większość z nas w pierwszej kolejności pomyśli najprawdopodobniej o najbardziej narażonej na skutki dewastacji, ogólnodostępnej kabinie i drzwiach. Popularne jeszcze nie tak dawno kabiny i drzwi malowane ustępują miejsca elementom wykonanym ze stali nierdzewnej, która jest odporniejsza na zarysowania, a ponadto w przypadku pomalowania sprayem lub markerem daje możliwość wyczyszczenia bez uszkodzenia powierzchni. Na szczególną uwagę zasługują tu wykończenia ze stali nierdzewnej fakturowanej np. „len” lub „skóra”, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i odporniejsze na zarysowania.

Jednak sam aspekt estetyczny to nie wszystko. Podrapana winda może i nie jest ładna, ale nadal jeździ. Dlatego kolejnym, równie ważnym aspektem, który również trzeba wziąć pod uwagę jest awaryjność windy. Do elementów które w największym stopniu wpływają na awaryjność dźwigu zaliczamy: drzwi, zespół napędowy i sterowanie. Dlatego podczas wyboru dźwigu do budynku należy zwrócić szczególną uwagę na to jakie komponenty będą zamontowane w nowej windzie. Trzeba wziąć pod uwagę dostępność części zamiennych, czas potrzebny na ich sprowadzenie i oczywiście cenę. Należy pamiętać o tym iż gwarancja udzielona przez firmę instalującą dźwig kiedyś się skończy, a inwestycja jaką jest montaż nowego dźwigu jest długoterminowa i należy mieć na uwadze eksploatację również po okresie gwarancyjnym. Systemy sterowania nie wymagające dekoderów, posiadające ogólnodostępne części oraz przystępne cenowo, zapewniające niskie koszty eksploatacji to podstawowe kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze windy. Nie można dopuścić do sytuacji gdy dźwig (niejednokrotnie jedyny w bloku) zostanie wyłączony z użytkowania w oczekiwaniu na sprowadzenie elementów do naprawy np. dostępnych tylko u jednego dostawcy, który podzespoły sprowadza z dalekiego Wschodu.

Nasza obecność na rynku od ponad pięćdziesięciu lat, znajomość branży dźwigowej, własne zaplecze techniczne, to wszystko sprawia iż firma CHMIELEWSKI – DŹWIGI jest w stanie dostarczyć produkt nowoczesny, wysokiej jakości który będzie Państwu służył przez wiele lat.


Maciej Anusik
CHMIELEWSKI - DŹWIGI